Postępy Kaprzyka w debiucie w Formule 4

  • by

Mateusz Kaprzyk zadebiutował w prestiżowych mistrzostwach Włoch Formuły 4, dwa z trzech wyścigów na torze w Misano kończąc na piętnastej pozycji i dokonując systematycznych postępów. 

Osiemnastoletni kierowca z Katowic zadebiutował w wyścigach Formuły 4 po zaledwie piętnastu dniach testowych za sterami bolidu jednomiejscowego. Mimo wszystko był w stanie zakwalifikować się do wyścigów na trudnym torze w Misano w środku międzynarodowej stawki, liczącej 22 zawodników z całego świata. 

Po piętnastym miejscu w pierwszym, sobotnim wyścigu, który ukończył zaledwie kilka sekund za punktowaną dziesiątką, kartingowy mistrz Polski z 2018 roku rozpoczął niedzielę od siedemnastej pozycji w drugim wyścigu. Następnie w trzecim i ostatnim starcie ponownie wywalczył piętnastą lokatę. 

Druga runda międzynarodowych mistrzostw Włoch Formuły 4 odbędzie się w ostatni weekend sierpnia na torze Imola. Już w najbliższą środę i czwartek Kaprzyka i jego ekipę Cram Motorsport czekają z kolei dwudniowe testy na austriackim Red Bull Ringu, gdzie w połowie września odbędzie się trzecia z siedmiu rund cyklu. 

„Mój debiut w Formule 4 upłynął pod znakiem bardzo intensywnej pracy – mówi Mateusz Kaprzyk. – Nie bez powodu te zawody mają opinię jednej z najmocniejszych serii wyścigowych na świecie. Choć teoretycznie to mistrzostwa Włoch, to jednak nigdy nie wygrał ich kierowca z tego kraju. W pierwszej kwalifikacji straciłem do pole position tylko osiem dziesiątych sekundy, ale w tak ekstremalnie ściśniętej stawce oznaczało to dopiero czternaste pole startowe. Choć przejechałem znacznie mniej dni testowych niż większość moich rywali, po cichu liczyłem, że uda nam się w ten weekend powalczyć o finisz w punktowanej dziesiątce, co byłoby ogromnym sukcesem. Ostatecznie zabrakło do tego niewiele, ale podczas dwóch pierwszych wyścigów zmagałem się z podsterownością. Dziękuję zespołowi, który intensywnie pracował razem ze mną nad znalezieniem odpowiednich ustawień, dzięki czemu w trzecim wyścigu czułem się za kierownicą dużo lepiej, a to bardzo budujące przed kolejnymi rundami. Przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy, ale jesteśmy na dobrej drodze.”